138 Views

27. září oslavila 36 let velká legenda „amatérské“ supertěžké váhy Magomedrasul Medžidov. Maga se narodil v Akušinském na jihu Dagestánu v oblasti, kde žijící primárně etničtí Darginci. Medžidov hrdým Dargincem zůstal, v jeho rpdné obci se pořádá turnaj nesoucí jeho jméno, ale v boxu proslavil nakonec nikoli Rusko, jehož je Dagestán součástí, ale Ázerbájdžán.

Proslavil se především jako trojnásobný mistr světa, což je skutečně pořádný zářez do boxerské historie. Poprvé získal světové zlato na MS doma v Baku 2011. Nejprve zdolal RSC ve 2. kole Sardora Abdullajeva z Uzbekistánu, poté Isaiase Menu z Kolumbie RSC pro zranění ve 3. kole, ve čtvrtfinále Kubánce Erislandyho Savóna, který tehdy ještě boxoval nejvyšší hmotnostní kategorii, RSC ve 2. kole, svého velké rivala Ivana Dyčka z Kazachstánu vybodoval 16:9 a ve finále o bod porazil Anthonyho Joshuu z Anglie. V Almaty 2013 zlato obhájil poté, co vyřadil Cama Awesoma z USA, Magomeda Omarova z Ruska, mimochodem také rodáka z Dagestánu (etnického Avara), Itala Roberta Cammarelleho a ve finále sekl brutálním KO Dyčka. V Dauhá 2015 nestartoval, ale objevil se opět v Hamburgu 2017, kde si došel pro historické třetí zlato. Nejprve vybodoval urputného Jordánce Husajna Ešaíše Jašaíše, následně těsně Djamili Dine Aboudoua z Francie, potom Australana Josepha Goodalla a ve finále Kazacha Kamšybeka Kunkabajeva.

Maga je také mistrem Evropy z roku 2013 v Minsku. Nejprve vyhrál nad Mihai Nistorem poté, co byl podsaditý Rumun diskvalifikován. Následně mu domácí Viktor Zujev nenastoupil a ve finále vybodoval Rusa Sergeje Kuzmina. V Charkově 2017 se mu nezadařilo a skončil už ve čtvrtfinále po těsné prohře s Aboudouem.

Na Evropských hrách v Baku 2015 skončil bronzový poté, co do semifinálového boje s Rusem (opět dagestánského/avarského původu) Gasanem Gimbatovem nemohl nastoupit.

Z olympijských her se mu poštěstilo přivést si pouze jednu medaili, a to bronzovou z Londýna 2012. Nejprve před limitem zničil Mejiho Mwambu z Demokratické republiky Kongo („Velké“ Kongo), následně si vcelku těsně ale přece jen poradil s Omarovem, aby v semifinále o pouhý bod prohrál s Cammarellem. Další šanci rozšířit sbírku olympijských medailí dostal v Riu 2016, jenže tam se mu už v osmifinále pomstil Dyčko a vybodoval ho. Zůstalo tak pouze u londýnského bronzu.

V roce 2017 vyhrál v Baku také Hry islámské solidarity, což byly dosud jediné, na nichž byl i box. V semifinále zdolal Jašaíše a ve finále Syřana Manafa Asada.

Na Medžidovově kariéře je velmi zajímavé, že nikdy nebyl mistrem Ázerbájdžánu, a to proto, že na národním turnaji nikdy nestartoval. Ještě než změnil federaci, tak v roce 2008 byl osmifinalistou ruského šampionátu, kde prohrál s Maximem Babaninem na body. Trojnásobný mistr světa nemá žádný národní titul, což je skutečně unikát.

Na mezinárodních turnajích příliš neboxoval. Na Umachanovově memoriálu v Machačkale získal roku 2011 bronz poté, co jej vybodoval domácí boxer Arslanbek Machmudov.

Doma v Ázerbájdžánu vyhrál turnaj Velká hedvábná stezka v roce 2012. Rus Ivan Verjasov do finále nenastoupil, v semifinále pro změnu nenastoupil taktéž ázerbájdžánský boxer Farid Ibrahimli a ve čtvrtfinále Maga přemohl Kunkabajeva RSC ve 2. kole. O rok později tento turnaj vyhrál opět – ve finále WO nad Olexandrem Babičem z Ukrajiny a v semifinále porazil RSC Kunkabajeva. Gruzína Micheila Bachtidzeho porazil ve čtvrtfinále také před limitem.

Hodně se ovšem realizoval ve WSB, kde porazil například Rustama Saidova z Uzbekistánu nebo Tonyho Yoku. Prohrál s Omarovem, Clemente Russem, ale také s Oleksandrem Usykem, který se tehdy objevil překvapivě v supertíze a Medžidova až překvapivě snadno vyškolil.

Všechno nejlepší!